Osman Paşa meclise, k*rdistan çöplüğe!

Paylaştığın linkteki bir paragrafa dikkat çekmek istiyorum:

Medyayı neden çok suçluyorsunuz?

Çünkü televizyonlarda ve gazetelerdeki haberlerle doğunun insanı batıya terörist olarak yansıtılıyordu. Yanlışlıkla bir silah patlasa akşam haber izlendiğinde bütün Diyarbakır bir olmuş Türk askeriyle savaşıyor gibi haber yapılıyordu. “Diyarbakır’da çatışmada 3 asker şehit oldu, 10 PKK’lı öldürüldü” gibi bir başlık atıyorlar. Haberin içeriğine girdiğinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinin Ahmetli köyünün bilmem ne kırsalı diye açılım yapılıyor. Diyarbakır’la, Bingöl’le, Tunceli’yle alakası olmayan kırsallar buraları. Medyanın yanlış yansıtması batıdakileri körleştirdi. Batıdaki insanın körleşmesi de Kürt düşmanlığına yol açıyordu. Türk milleti olarak kulaktan duyma şeylere çabuk inanırız ve ona göre ön yargılı hareket ederiz. İnsanlar sadece duyduğu haberlere yorum yapıyor hareket ediyor. Haberin doğruluğu sorgulanmıyor. Bu yüzden ölen insanların kanından medya da sorumlu. Oradaki askerlerin psikolojisi kötü olmasına rağmen bu televizyonlara yansıtılmıyordu. Sadece ezberlediğimiz tek bir şey vardı ‘’vatan-namus’’ her şey bunu için yapılıyor. Ne olup bittiğinin farkında değildik.

Bu subredditte de bir sürü kişinin farkedemediği bu. Gezi olaylarında farketmedik mi medyanın her şeyi nasıl manipüle ettiğini?

Ben de bir Tuncelili olarak yaşananları çok duydum. Babaannem Kürt kökenli ama ailesi subay dolu, çünkü o zamanlarda okumak için neredeyse tek fırsat askeriyeye gitmek. Babaannemin kardeşi de subaymış hatta. Ama Büyük dedem bir kışlanın inşaatında çalışmış zamanında ve sürekli insanların toplu olarak infazını görmüş (yakındaki bir derede makineli tüfeklerle öldürüyorlarmış). Bir gün Mehmet adındaki bir arkadaşı gelmiş demiş ki "bu gece gelip hepimizi öldürecekler"(nedenini bilmiyorum, söylentidir belki). Laz bir polis arkadaşı da dedemin "korkma amca sana bir şey olmaz, oğlun subay zaten" diye teselli etmiş ama büyük dedem yine de baya korkmuş. O gece büyük dedem karısına "ben samanlıkta oturacağım, benim götürmeye gelirlerse saklanırım" demiş. Daha sonra karısı şüphelenip samanlığa gelince büyük dedemin ismini söylemiş ama cevap alamamış. Sonra karanlıkta büyük dedemin cesedini farketmiş. Yani anlayacağınız adam sırf askerin gelip onu götüreceği korkusuyla kendini asmış. Bu yüzden babaannem yetim büyümüş.

/r/Turkey Thread Link - i.imgur.com